Zalecenia epileptologa w sprawie badania EEG


Czas badania EEG jest stosunkowo krótki i wynosi zaledwie kilkanaście minut. Wcześniej nie ma konieczności wykonania żadnych badań pomocniczych.

Zalecenia epileptologa w sprawie badania EEG

Czas badania EEG jest stosunkowo krótki i wynosi zaledwie kilkanaście minut. Wcześniej nie ma konieczności wykonania żadnych badań pomocniczych.

Konieczne jest bezwzględne spełnienie kilku wymagań - przede wszystkim nie powinno się przyjmować leków pobudzających i hamujących prace mózgu na 24 godziny przed wykonaniem badania.

Bezwzględnie nie wolna także pić alkoholu. Bezpośrednio przed badanie należy unikać napojów zawierających kofeinę, takich jak: mocna herbata, kawa, coca-cola. W dzień badania należy spożyć lekki posiłek, aby uniknąć gwałtownych skoków cukru we krwi.

Skóra głowy powinna być czysta, wcześniej umyta, ale nie należy stosować na włosy żadnych kosmetyków typu żele, lakiery i pianki do układania włosów.

Badanie EEG wykonywane jest zazwyczaj w pozycji leżącej, ale dopuszcza się także pozycję siedzącą. Lekarz neurolog wykonujący badanie umieszcza na głowie pacjenta 16-24 specjalnych elektrod. Miejsca te wcześniej powinny być oczyszczone przy pomocy alkoholu lub eteru. Punkty, na których umieszcza się elektrody zostały szczegółowo opisane w międzynarodowej konwencji.

W celu poprawy przewodzenia impulsów elektrycznych, elektrody pokrywa się specjalnym żelem. Podczas badania pacjent powinien pozostawać w bezruchu oraz zachować spokój. Jedynie stosuje się łagodne metody powodujące krótkotrwałą aktywność mózgu:

  • głębokie oddech,
  • zamykanie
  • i otwieranie oczu itp.